Czym zajmuje się adwokat rodzinny?

Kancelaria adwokacka to miejsce zapewniające profesjonalne usługi prawnicze. Zazwyczaj wybiera on gałąź prawa, w której będzie się specjalizować. Niekiedy klienci nie wiedzą, do jakiego adwokata udać się ze swoją sprawą. Specjalista w danej dziedzinie często ma o wiele większe szanse na doprowadzenie sprawy do pomyślnego dla jego klienta finału.

Czym odznacza się dobry adwokat rodzinny?

temidaJednym z obszarów, w którym adwokat rodzinny gra pierwsze skrzypce jest prawo rodzinne i opiekuńcze. Sprawy, którymi się zajmuje w obrębie tego obszaru, stanowią specyficzny rozdział prawa cywilnego, regulowany kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Zadaniem adwokata rodzinnego jest regulacja stosunków majątkowych i niemajątkowych między małżonkami i krewnymi. Prawnik zajmujący się tą dziedziną może udzielać porad z nią związanych i przygotowywać odpowiednie pisma oraz wnioski w zależności od potrzeb klienta. Oczywiście reprezentuje go również przed sądem w sprawach dotyczących rozwodów i separacji, alimentów i kontaktów z dzieckiem, w tym także ograniczenia, jak również pozbawienia władzy rodzicielskiej.

młotek sędziegoNiektóre sytuacje, wymagające rozstrzygnięcia prawnego, są trudne emocjonalnie dla klientów. Nie dość, że nie posiadają wiedzy na temat tego, jak rozwiązać je pod kątem prawnym, to do tego dochodzi stres związany ze specyficzną sytuacją życiową. Do zadań adwokata rodzinnego należy w takich sytuacjach przejęcie steru i wykonanie odpowiednich kroków, aby rozwiązać problem. Zdobycie wiedzy na studiach prawniczych oraz doświadczenie pracy w kancelarii wyposaża adwokata w kompetencje, dzięki którym wie, jak pomóc swojemu klientowi w sytuacjach dotyczących regulacji stosunków rodzinnych. Prowadząc delikatną sprawę, adwokat rodzinny zapewnia swoim klientom opiekę. Niekiedy sprawy prowadzone przez adwokata rodzinnego dotyczą ustalenia opieki nad małoletnim. Niekiedy dotyczą one również między innymi ustalenia albo zaprzeczenia ojcostwa lub macierzyństwa oraz sprawy dotyczące adopcji. Do jednych z nadrzędnych zasad rodzicielsko-opiekuńczych, którymi kieruje się sąd rodzinny przy wydawaniu wyroku, należy zasada dobra dziecka, zasada dobra rodziny oraz zasada równouprawnienia kobiety i mężczyzny.

Oprócz doświadczenia zawodowego, wiedzy prawniczej oraz kompetencji zawodowych związanych ze swoim zawodem, nie zależy zapominać o zaangażowaniu i kompetencjach miękkich, które powinien posiadać adwokat. Zwłaszcza ten zajmujący się sprawami rodzinnymi. Dzięki nim każdy klient będzie czuł, że jest w rękach dobrego prawnika, który rozumie jego sytuacje i gwarantuje opiekę do samego końca sprawy.