Jak dostać pożyczkę lub kredyt?

Obecna sytuacja na rynku polskim, jak i na rynkach światowych, nie napawa optymizmem. Wiele rzeczy traci na wartości, ceny skaczą drastycznie do góry, a oszczędności z dnia na dzień topnieją. Nie każdy ma zapas gotówki w banku, nie każdy też może zacząć pracować na drugi etat, by móc, za co żyć.

Uzyskanie kredytu, a uzyskanie pożyczki

pożyczki pod zastaw Na szczęście zawsze jest inna opcja na pozyskanie gotówki, a mianowicie – wzięcie kredytu czy pożyczki. Kredyty udzielane są przez banki, natomiast pożyczki przez inne instytucje – finansowe, rachunkowe, para banki. Obie opcje mają ze sobą wiele wspólnego, choć też niektóre rzeczy się różnią. Podobieństwem jest to, że potrzebujący dostaje pieniądze, które potem musi oddać z odsetkami. Raty kredytu mogą być stałe lub zmienne, można je nadpłacać z góry (dzięki temu szybciej spłacimy kredyt), oprocentowanie będzie różne w przypadku każdej instytucji. Oczywiście dla klienta najważniejsze jest to, by płacić jak najmniej – czyli im niższe oprocentowanie, tym niższe raty kredytu. Czym się różnią kredyt od pożyczki? Kredyt daje nam bank, czyli instytucja zaufania publicznego. Jesteśmy pewni, że nawet jakby bank upadł (co dzieje się niezwykle rzadko) to nasze pieniądze nie przepadną.

pieniądze Oprocentowanie będzie też niższe. Niestety, żeby dostać kredyt to trzeba spełniać rygorystyczne wytyczne — mieć stały dochód, umowę o pracę (najlepiej na czas nieokreślony lub być samo zatrudnionym), zarabiać jak najwięcej. Procedury uzyskania kredytu też potrafią się ciągnąc kilka tygodni. Pożyczkę może dostać każdy i to od ręki. Wystarczy przyjść do biura, pokazać dowód osobisty i pieniądze można dostać od razu. Instytucje pożyczkowe oferują też pożyczki pod zastaw nieruchomości, czy samochodu. Nawet osoby mające wpis w BIK czy historię opóźnień w spłacaniu kredytów mogą liczyć na gotówkę. Dzięki możliwości uzyskania pieniędzy pod zastaw kwota jaka może do nas trafić może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pożyczki mogą bez problemu dostać osoby młode, bez historii kredytowej, czy seniorzy na emeryturze. Także osoby które mają już wcześniejszy wzięty kredyt czy pożyczkę mogą uzyskać finansowe wsparcie.

Podsumowując, uzyskanie kredytu w banku jest o wiele trudniejsze niż uzyskanie pożyczki w innej instytucji finansowej. Trzeba spełniać konkretne warunki, przechodzić rygorystyczny proces weryfikacyjny i uzbroić się w cierpliwość. Pożyczkę można dostać bez kłopotów, od ręki, wystarczy podpisać dokumenty i gotowe. Trzeba jednak dokładnie czytać umowę, by nie wziąć kota w worku i potem nie żałować.