Jak opodatkowany jest skup złota?

Metale szlachetne są dobrym sposobem na inwestowanie swojego kapitału. Niesłabnącą popularnością cieszy się inwestycja w złoto. Jest to często długoletni okres, ale niezwykle pewny. Zanim przystąpimy do kupna warto dowiedzieć się kilku istotnych faktów, które wiążą się z taką transakcją.

W jakim przypadku skup złota jest opodatkowany?

złotoObrót tym metalem jest często związany z koniecznością zapłacenia podatku, dlatego też dobrze wiedzieć jaka jest stawka VAT i w jaki sposób opodatkowana jest sprzedaż złota. Na samym początku należy upewnić się, że złoto inwestycyjne lub monety bulionowe pochodzą z odpowiedniego źródła. Na rynku cena złota jest dość stała, należy więc odrzucić wszelkie oferty, które charakteryzują się niską ceną. Kurs złota u zaufanych dilerów jest dość podobny, a różnica między ofertami niewielka. Złoto takie można kupić w sklepach stacjonarnych oraz przez internet. Druga opcja pozwala zachować pewną anonimowość, jednakże dilerzy zobowiązani są spisać dane takie jak imię, nazwisko oraz numer pesel. Nie mogą oni jednak wymagać okazania dowodu osobistego.

złoto na skupW momencie zakupu warto wiedzieć czym jest opodatkowany skup złota – Warszawa jest miastem, które oferuję pomoc w tej kwestii. Sztabki złota oraz monety podlegają takiemu procesowi w momencie, kiedy sprzedajemy złoto inwestycyjne posiadane przez okres krótszy niż sześć miesięcy. Stawka podatku dochodowego w takim momencie będzie wynosić osiemnaście lub trzydzieści dwa procent. Tego rodzaju sprzedaż powinna się wówczas znaleźć w rocznym zeznaniu podatkowym, gdzie kosztem jest cena zakupu, a przychodem cena sprzedaży. W momencie zakupu złota od osoby fizycznej na kwotę przekraczającą tysiąc złotych należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości dwóch procent. Ten obowiązek spoczywa po stronie kupującego i trzeba to zrobić w ciągu czternastu dni od daty zawarcia transakcji. Zwolnienie z konieczności płacenia podatku w momencie skupu dotyczy kupna od spółki albo osoby prowadzącej zarejestrowaną działalność gospodarczą w jakiejkolwiek formie. Tak jak widać przed kupnem i sprzedażą tego metalu szlachetnego jakim jest złoto warto dowiedzieć się kilku ważnych kwestii.

Osoby inwestujące i sprzedające je w celu spieniężenia prawdopodobnie będą musiały zapłacić podatek dochodowy, jednakże zależy to od tego czy dokonywane jest to w ramach działalności gospodarczej czy też sprzedaży okazjonalnej. Taki rodzaj inwestycji jest zawsze opłacalny, ponieważ cena złota jest stała, a wahania są niewielkie.