Jak zwiększyć skuteczność wariografu?

Od pewnego czasu widać stale rosnącą popularność badania wykrywaczem kłamstw. Obecnie możliwe zastosowania tego właśnie badania, wykraczają już zdecydowanie poza kryminalistykę. Aby jednak nie mieć żadnych wątpliwości co do wiarygodności tego typu badania, musi się ono odbywać w określonych warunkach.

Odpowiednia skuteczność wariografu

badanie wariografemSzczególnie istotne jest, aby we właściwy sposób takie badanie przeprowadzić, jak również zadbać o odpowiednie warunki dla osoby badanej. Tylko w takiej sytuacji nie będzie wątpliwości co do miarodajności, którą cechuje się tani wariograf – skuteczność tego urządzenia w takich wypadkach może dochodzić nawet do 98%. Jednym z bardziej istotnych czynników dla dokładności badania wariografem, jest jego podział na trzy odrębne fazy. Faza pierwsza to zawsze powinna być faza przygotowująca. W trakcie jej przeprowadzania, zapoznaje się badaną osobę z metodologią badania, oraz z celowością jego wykonania. Drugim etapem jest zaś właściwe badanie. Aby było ono jak najbardziej miarodajne, bardzo ważne jest, aby pytania bezpośrednio odnoszące się do badanego tematu, przeplatać tymi neutralnymi.

kłamstwaJest to bardzo istotne, aby porównać reakcje układu nerwowego osoby badanej w zależności do występowania sytuacji ewidentnego kłamstwa, w stosunku do mówienia prawdy. Ostatni bardzo ważny etap badania wariografem to zaś z kolei etap końcowy. W trakcie tego wystąpienia, zapoznaje się osobę badaną z wynikami badania oraz objaśnia się jego rezultaty. Bardzo ważne jest możliwie jak największe odizolowanie osoby badanej od czynników zewnętrznych, które mogłyby spowodować jego rozproszenie. Dla wiarygodności oraz miarodajności badania wariografem najważniejsza jest także właściwa analiza wyników. Badanie takie nie podaje nigdy jednoznacznego wyniku w postaci informacji, czy słowa badanej osoby są zgodne z prawdą czy też nie. badanie pozwala jednak na zaobserwowanie mimowolnych reakcji danej osoby, związanych z sytuacja stresowa, taką jak mówienie na prawdy. Dlatego też na ciele osoby badanej rozmieszcza się czujniki, które monitorują takie parametry jak ciśnienie krwi, czy też puls.

W obecnym czasie widać stale rosnącą popularność badania wykrywaczem kłamstw. Cechują się one bardzo wysokim poziomem wiarygodności, przynajmniej, gdy mowa jest o wykonaniu takiego właśnie badania zgodnie z zasadami. Jedną z bardziej istotnych jest zmniejszenie czynników stresowych, które mogą wpływać niekorzystnie na badaną osobę oraz równocześnie na wiarygodność wyniku takiego badania. Jego wykonanie należy więc zlecać profesjonalistom.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z treścią znajdującą się na stronie www.bez-klamstw.pl!